• Mr. Olympia

Mr. Olympia

Uplynulý víkend, 20.-21.9.2014, sa v Las Vegas konal jubilejný 50ty ročník Mr. Olympia, sviatok všetkých prívržencov fitness a kulturistiky. Napätie medzi účastníkmi, predovšetkým favorizovanými Kaiom Greenom a Philom Heatom, sa dalo krájať už na tlačovej konferencii. Mnohé zvučné mená tohto športu ohlásili koniec svojej profesionálnej kariéry.

Naše zhodnotenie jednotlivých kategórií.

V kategórii Bikiny bolo 27 súťažiacich a nechýbali medzi nimi ani najúspešnejšia slovenská bikinárka Nikola Weiterová a Češka Vladimíra Krásová. Absentovalo však meno víťazky z roku 2012 Natalie Melo, ktorá sa lieči zo zranení chrbta.

Po prvý krát sa v tejto disciplíne podarilo obhájiť titul zatiaľ ako jedinej Ashley Kaltwasser. Druhé miesto je prekvapením, nakoľko Janet Layug je ešte len prvý rok medzi profesionálmi. Tretie miesto rovnako ako minulý rok patrí Stacey Alexander. Po výhre na Arnold classic sklamalo šieste miesto Indiu Paulino, ktorá mala inak fantastickú sezónu.

Češka Krásova nakoniec obsadila vynikajúce 13.miesto a Nikola Weiterová sa podelila o 16. Miesto.

1. Ashley Kaltwasser

2. Janet Layug

3. Stacey Alexander

4. Yeshaira Robles

5. Amanda Latona

6. India Paulino

Vsúťaži Fitness sa predstavilo 12 súťažiacich. Nenastúpila úradujúca, osemnásobná šampiónka Adela Garcia, čo znamenalo, že o titul bude silá bitka. Po vyhlásení výsledkov oznámila ukončenie svojej kariéry.

Ako to už býva o poradí rozhodli voľné zostavy. Tu predviedla Oksana Grishina fantastické vystúpenie a právom zvíťazila. Druhé miesto vybojovala Regiane DaSilva a tretie Tanija Johnson.

1. Oksana Grishina

2. Regiane Da Silva

3. Tanji Johnson

4. Bethany Cisternino

5. Myriam Capes

6. Fiona Harris

Na Ms. Olympia  sa predviedlo 14 súťažiacich. O titul, tak ako i minulý rok bojovali Iris Kyle a Alina Popa. Popa sa formou značne priblížila Kyle z minulého roku, avšak na víťazstvo to nestačilo. Kyle Iris si ako štyridsať ročná vybojovala svoj 10ty titul Ms.Olympia. Na treťom mieste skončila už 45.ročná Debi Lashevski. Po vyhlásení výsledkov oznámila Iris Kyle ukončenie svojej súťažnej kariéry.

1. Iris Kyle

2. Alina Popa

3. Debi Laszewski

4. Alana Shipp

5. Yaxeni Oriquen-Garcia

6. Anne Luise Freitas

V najmladšej kategórii Women’s Physique sa počet súťažiacich takmer zdvojnásobil na 23. Minuloročná zároveň prvá víťazka tejto disciplíny Dana Linn Bailey sa snažila o obhájenie titulu neúspešne. Rozhodcovia ho prisúdili Juliana Malacarne, ktorá podľa ich hodnotenia viac spĺňa kritéria tejto disciplíny.

1. Juliana Malacarne

2. Dana Linn Bailey

3. Tycie Coppett

4. Karina Nascimento

5. Sabrina Taylor

6. Mindi O’Brien

V rámci Men’s Physique nastúpilo 18 mužov, v rátane prvej trojice z minulého roku. Sadik Hadzovic, Jeremy Buendia a aj víťaz Mark Anthony Wingson. V konečnom poradí však minuloročného víťaza na prvom mieste vystriedal Jeremy Buendia. Markovi zostalo až šieste miesto i keď spočiatku to vyzeralo, že si títo traja borci  opäť medzi sebou rozdelia vzácne kovy.

1. Jeremy Buendia

2. Sadik Hadzovic

3. Jason Poston

4. Matt Acton

5. Steve Cook

6. Mark Anthony Wingson

Napriek neúčasti minuloročných finalistiek Erin Stern, Mallory Haldeman a Heather Dees sa na Olympia Figure  predstavil dostatok súťažiacich. Hlavnou favoritkou bola od začiatku Nicole Wilkins, ktorá aj zvíťazila. Tým si vo svojich 30 rokoch pripísala už 4ty titul. V tejto kategórii sa predstavila aj Slovenka Natália Lenártová-Revajová avšak na finále jej forma nestačila.

1. Nicole Wilkins

2. Candice Keene

3. Candice Lewis

4. Ann Titone

5. Latorya Watts

6. Gennifer Strobo

V kategórii 212 sa na pódium postavilo 14 súťažiacich vrátane trojnásobného víťaza Flexa Lewisa. Ten na svoju nízku, 165 cm postavu,  pridal ďalšiu hmotu na úkor vysekanosti oproti minulému roku. Hoci ho počas súťažného víkendu trápila choroba i tak sa umiestnil pred Eduardom Corrêaom, ktorý minulý rok skončil piaty. Flex sa vyjadril, že tento titul je pre neho najvzácnejší, keďže sa jednalo o 50te výročie celej súťaže.

1. James „Flex“ Lewis

2. Eduardo Correa

3. Jose Raymond

4. Hidetada Yamagishi

5. Baitollah Abbaspour

6. Aaron Clark

Hlavná udalosť celého víkendu Mr. Olympia, súťaž mužov, kategória OPEN. Pre víťaza pripravili špeciálnu edíciu sošky z 24.karátového zlata.

Už úvodná tlačová konferencia vyvrcholila agresívnym správaním Kai Greena voči úradujúcemu šampiónovi  Heathovi. Prehnaná rivalita sa preniesla aj na pódium. V semifinále Kai nezvládol Heatovo dobiedzanie a slovne ho atakoval. Organizátori okamžite zakročili a rozvášnených bodybuilderov rozdelili na pódiu počas ďalšieho pózovania Denisom Wolfom.

V záverečnom hodnotení prvé dve miesta zostali obsadené rovnako. Ďalšie dve sa len vymenili. Žiadne veľké prekvapenie sa nekonalo. Forma súťažiacich sa neveľmi zmenila oproti predchádzajúcemu roku. Zlepšenie bolo najviac badateľné u Wolfa a Rhodena. Heath zaostal za skvelou formou z roku 2011, ale na víťazstvo mu to stačilo.

Najväčším sklamaním bol Roelly Winklaar, ktorý nestihol načasovať formu kvôli nedávnej motocyklovej nehode.